Oto ekspertiz nasıl yapılır?

Güven Gebze Oto Ekspertizde, Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

  • BİRİNCİ AŞAMA (Ekspertize hazırlık) : Ekspertiz yapılacak araç test parkuruna alınmadan önce ön incelemeden geçirilir. Aracın yağ ve su seviyesine bakilir, kayışların durumu incelenir, motor calisma sesi dinlenir, egzozdan çıkan gazın rengi kontrol edilir. Eğer araç ön incelemeden başarı ile geçerse ikinci aşamaya alınır.
  • İKİNCİ AŞAMA (Dyno Testi- Motor Performans Testi) : Araç dyno test cihazına alınır. Özel bağlantı ekipmanları  kullanılarak araç sabitlenir. Daha sonra aracın özelliklerine bağlı olarak belirli devir ve hızda test gerçekleştirilir. Bu test sonunda Maksimum Motor Gücü (kw ve hp cinsinden), aktarma organlarındaki kayıp güç (kw ve hp cinsinden), maksimum motor torku Nm ve rpm cinsinden ölçülür ve grafiksel olarak çıktı alınır.
  • ÜÇÜNCÜ AŞAMA (Yanal Kayma Testi) : Araç sabit bir platform üzerinden geçirilerek rot ayarının belirlenen limitler içinde olup olmadığına bakılır.
  • DÖRDÜNCÜ AŞAMA (Süspansiyon Testi) : Aracın ön ve arka süspansiyonları ayrı ayrı test edilir. Amortisörlerin sağlamlık kontrolü,süspansiyon denge kontrolü,gürültü sorgulaması ve maksimum yer değiştirme kontrolleri gerçekleştirilir.
  • BEŞİNCİ AŞAMA (Fren Testi) : Son sistem tamburlu tip test cihazıyla fren sisteminin durumu, disklerde yalpa olup olmadığı , el freninin durumu grafik halinde rapor edilmektedir. 
  • ALTINCI AŞAMA (Şase Kontrolü) : Araç lift ile kaldırılarak şaseleri kontrol edilir. Aynı zamanda motorda ve şanzumanda yağ kaçağı olup olmadığı, ön takım kontrolü, fren balata durumları, aracın altındaki muhafazaların durumları, egzoz sistemi kontrol edilir.
  • YEDİNCİ AŞAMA (Kaporta Boya Değişen Kontrolü) : Aracın boya mikron kalınlığı son teknoloji boya ölçüm cihazı ile kontrol edilir. Aracın her parçası en az 10 farklı bölgeden ölçüm yapılır. Daha sonra yılların verdiği tecrübe ile en az iki personel tarafından boya ve değişen kontrolü yapılır.
  • SEKİZİNCİ AŞAMA (İç ve Dış Aksam Donanım Kontrolü) : Aracın aydınlatma sistemleri, emniyet sistemleri, havalandırma sistemlerinin kontrolü gerçekleştirilir. 

Yapılan tüm testlerin sonucu rapor halinde müşteriye sunulur.

 

Gebze Oto Ekspertiz